2012. május 23., szerda
Jókai Mór- Az Arany ember motívumai
Élete: - irodalmunk egyik legkiemelkedőbb és legolvasottabb regényírója
- Komáromban született
- A Tízek Társaságának a tagja
- Részt vesz az 1848-49-es forradalom és szabadságharcban, a márciusi pesti események vezéralakja, majd Tardonán bujdosik
- Parlamenti képviselő
- 1904-ben ünnepelt költőként hal meg
Regényei: Az 1850-es években több olyan regényt írt, melyben a reformkor nemzeti törekvéseit, vagyis a közelmúltat ábrázolja romantikus írói eszközökkel, pl. Egy magyar nábob.
A ’60-70-es években pedig regényei a szabadságharc eszményített ábrázolását adják, illetve a magyar kapitalizmus kialakulását, pl. Az arany ember.
A modern polgári világ egyre nagyobb elidegenedéssel tölti el az írót és regényeiben legkedvesebb hősei számára a menekvést teremti meg egy- egy sziget fölrajzolásával.
Az arany ember:
A valós történten alapuló regényt az író Balatonfüreden írta csaknem 6 hét alatt. Szerkezetileg összefogott, harmonikus mű. Romantikus és realista stílusjegyek is megfigyelhetők a műben:
Romantika: Olyannak ábrázolja a világot, amilyennek lennie kellene.
Realizmus: Olyannak ábrázolja a világot, amilyen valójában.
Fő szervező elve:
Két antik eredetű mítosz az alapja: a Midász király története, melyben a királynak minden arannyá változik a kezében; Jókai többször is utal erre. A másik mítosz Polükratészt idézi, akinek rendkívüli szerencséje volt; a műben Tímárnak többször is eszébe jut, hogy hasonló a sorsa és rettegni kezd a szerencséjétől.
Időviszonylata:
Nem határozza meg konkrétan a cselekmény időpontját. A néha felbukkanó dátumok ellentmondanak egymásnak. Az 1820-as vagy 1830-as évek elején kezdődik és kb. 10 év telik el.
Motívumok:
Már a kezdő fejezetekben is megjelennek mindazok a motívumok, cselekményelemek, amelyek később felerősödve, kibontva adják a regény cselekményszövetét s így szó van valamennyi fontos szereplőről.
Komárom: a pénz világa. Jókai szülővárosa, így jól ismeri. A kapitalizmus bemutatása. Konklúzió: a pénz tönkreteszi az embereket. Előhozza mindenkiből a bűnt. Az elüzletiesedett életben a cselekvések mozgatórugója a pénz.
Senki szigete: A nagyvárosból, a civilizációból való elvágyódás jelképe, irodalmi toposz. A kapitalizmus, a haszonelvűség ellentéte. A sziget szó szerint senkié: nincsen rajta a térképen, nem tudnak róla a hatóságok. A szigeten cserekereskedelem folyik. A pénznek nincs értéke, nincsenek szabályok, törvények. A bűnbeesés előtti édenkertet mutatja be, a boldogság földje. Itt harmonikusak az emberi kapcsolatok, lakói állandóan nyugodtak. A természet részeként önmaguk lehetnek. Romantikus ábrázolásmódú: az eszményített világ képe. Rousseau nézetei jelennek meg az ábrázoláskor: az ember eredendően jó, csak a magántulajdon megjelenésével válik rosszá. Komárom felé vezető útjukon fedezik fel a Senki szigetét és lakóit. Timea és Noémi kölcsönös ellenszenve már sokat sejtetően megmutatkozik. A cica, Narcissza körül keletkezik köztük nézeteltérés.
Duna: A regény elején romantikus tájleírás a dunai tájról a romantika teljes kelléktárát felvonultatja. Sorsdöntő események színhelye: kincs megtalálása, elsüllyedt hajó
rakományából való meggazdagodás. Timár nyilvános életét elválasztja a titkos életétől.
Arany, kincs: gazdagság, bűnbeesés jelképe. Pozitív értelmezés a siker, lehetőség egy jobb élet kezdetére.
Hold: A ferde alakú hold utal a becstelenségre, csalásra, a pénzszerzési lehetőségekre. Vörös félhold: Timár Mihály végzetes botlásának szimbóluma. A haldokló Ali Csorbadzsi tört mondataiban jelentkezik első ízben a vörös hold, a vörös félhold motívuma, mely ismételten vissza- visszatér Timár életének válságos fordulóin, mint bűnre csábító jelentés vagy a lelkiismeret- furdalás szimbóluma.
Jég: a lélek jelképe a műben, Krisztyán Tódor halálakor jelenik meg. A Balaton jegének repedése a lélek kettészakadására, a kettős személyiségre utal.
Hála: A legelső találkozás a Szent Borbála fedélzetén már sejteti Timár és Timea későbbi viszonyát. A török kislány hálát érez ugyan megmentője iránt, de bensőségesebb rokonszenvet nem.
Arany ember: A vámtiszt levélében azt üzeni sógorának, Kacsuka Imre úrnak, hogy Timár arany ember.
Féltékenység: Mikor a süllyedő hajóról megmentett Tímea belép a Brazovics házba, rejtetten felsejlenek már a később oly végzetessé váló szenvedélyek: a gyűlölködés, a féltékenység.
Szerelem
A szerelem motívuma fontos a műben. A viszonzott (Mihály –Noémi) és a viszonzatlan (Mihály – Tímea, Tímea –Kacsuka hadnagy) szerelmek. Emiatt él Tímár kettős életet.
Bosszú
Gyakran a bosszú motívuma vezérli az embereket. Tímár bosszút áll Brazovicsékon, azért ahogy Tímeával bántak, és Athelie is bosszút akar állni Tímeán.
Véletlen/Szerencse
A kalandosság fontos jellemzője a regénynek, gyakran a fordulatokat a véletlen befolyásolja.
Tímár megtalálja a kincset.
Krisztyán belefullad a Balatonba.
A regény megoldása romantikus ábránd; az ember nem léphet ki a világból, nem vonulhat ki a társadalomból.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése